• Primljeni radovi podležu anonimnoj recenziji (identitet autora je nepoznat recenzentima i obrnuto). Cilj recenzije je da uredniku pomogne u donošenju odluke o tome da li rad treba prihvatiti ili odbiti i da kroz proces komunikacije sa autorima poboljša kvalitet rukopisa. Članak ocenjuju najmanje dva recenzenta u vremenskom periodu do tri meseca. U slučaju da recenzent nije u mogućnosti da završi proces, angažuje se alternativni recenzent, što može dovesti do kašnjenja recenzije. Recenzenti ne dobijaju honorare.

  • Izbor recenzenata spada u diskreciona prava urednika. Recenzenti moraju da raspolažu relevantnim znanjima u vezi sa oblašću kojom se rukopis bavi i ne smeju biti autori koji su u skorije vreme objavljivali publikacije zajedno (kao koautori) sa bilo kojim od autora podnesenog rada.

  • U glavnoj fazi recenzije, urednik šalje podneseni rad dvojici stručnjaka za naučnu oblast kojom se rad bavi. Recenzentski obrazac sadrži niz pitanja na koja treba odgovoriti, a koja recenzentima ukazuju koji su to aspekti koje treba obuhvatiti kako bi se donela odluka o sudbini jednog rukopisa. U završnom delu obrasca, recenzenti moraju da navedu svoja zapažanja i predloge kako da se podneti rukopis poboljša. Identitet recenzenata ostaje nepoznat autorima pre, tokom i nakon postupka recenzije.

  • Ukoliko je potrebno da se rad doradi, u skladu sa preporukama recenzenata i urednika, recenzirani rad se šalje autoru (ovlašćenom za komunikaciju) uz određeni rok (ne duži od 3 meseca) za sprovođenje ispravki. U postupku dorade rada, ne treba praviti bilo kakve izmene koje nisu predložene od strane recenzenta i/ili urednika.

  • Od autora se može tražiti da pregleda i odobri završnu verziju članka pripremljenu za objavljivanje, pri čemu su ti rokovi uobičajeno kratki i striktni (do sedam dana). Sve eventualne ispravke treba dostaviti uredniku u okviru jednog mejla. Nikakve revizije, ažuriranja i ispravke nisu moguće nakon ove faze.

  • Kategorizaciju članka vrši recenzent, a verifikuje urednik. U slučaju različitih stavova, o kategorizaciji članka odlučuje urednik u konsultaciji sa članovima redakcije.

  • Urednik mora dati konačno odobrenje za objavljivanje članka i zadržava pravo da ne uvaži preporuke redakcije ukoliko smatra da članak (ne)ispunjava uslove za objavljivanje. Poverljivi detalji recenzentskih izveštaja, kao i odluke urednika o pojedinačnim člancima ne diskutuju se sa autorima.

  • Ukoliko recenzenti i/ili urednik ne predlože nikakva poboljšanja članka, urednik obaveštava autora (ovlašćenog za komunikaciju) da je prilog prihvaćen za objavljivanje.

  • Tokom čitavog procesa, recenzenti deluju nezavisno jedni od drugih. Recenzentima nije poznat identitet drugih recenzenata. Ako odluke recenzenata nisu iste (prihvatiti/odbiti), urednik može da traži mišljenje drugih recenzenata.

  • Tokom postupka recenzije, urednik može da zahteva od autora da dostave dodatne informacije (uključujući i primarne podatke), ako su one potrebne za donošenje suda o naučnom doprinosu rukopisa. Urednik i recenzenti moraju da čuvaju takve informacije kao poverljive i ne smeju ih koristiti za sticanje lične koristi.

  • Redakcija je dužna da obezbedi kontrolu kvaliteta recenzije. U slučaju da autori imaju ozbiljne i osnovane zamerke na račun recenzije, redakcija će proveriti da li je recenzija objektivna i da li zadovoljava akademske standarde. Ako se pojavi sumnja u objektivnost ili kvalitet recenzije, urednik će tražiti mišljenje drugih recenzenata.