O časopisu
-
Stanovništvo je naučni časopis u dijamantskom režimu otvorenog pristupa (diamond open-access) koji objavljuje recenzirane radove iz niza disciplina u oblasti demografije - nauke o stanovništvu, te povezanih implikacija u sferi javnih politika. Izdaje ga Centar za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka iz Beograda. Časopis ima regionalni fokus na zemlje bivše Jugoslavije, ali objavljuje i članke iz drugih geografskih konteksta.
- Časopis ima za cilj da pomaže razvoj demografije, da doprinese širenju relevantnih demografskih znanja među istraživačima, da podstiče interdisciplinarni pristup proučavanju demografskih fenomena, da širi pozitivnu populacionu klimu i doprinosi izgradnji svesti o važnosti populacionog faktora, te da predstavlja svojevrsan forum za istraživače koji se bave populacionim studijama u regionu i susednim zemljama, uključujući istraživače, profesore, studente, proizvođače podataka i korisnike demografskih znanja.
- Časopis Stanovništvo objavljuje originalne, prethodno neobjavljene radove. U kategoriji naučnih članaka to su:
-
originalan naučni rad(sadrži prethodno neobjavljene rezultate sopstvenih istraživanja naučnim metodom),
-
pregledni članak(sadrži originalan, detaljan i kritički prikaz istraživačkog problema ili područja u kome je autor ostvario određeni doprinos) i
-
kratko ili prethodno saopštenje(originalni naučni rad punog formata, ali manjeg obima ili preliminarnog karaktera).
U kategoriji ostalih priloga, objavljuju se: -
naučne kritike odnosno polemike(rasprave na određenu naučnu temu zasnovane isključivo na naučnoj argumentaciji) i
-
osvrti, prikazi knjiga, naučnih događaja, statistički prilozi i sl.
-
- Radovi treba da budu napisani na engleskom ili latiničnom pismu srpskog jezika (uključujući sve književne varijante nekadašnjeg srpsko-hrvatskog). U drugom slučaju treba da sadrže prošireni rezime na engleskom.
-
Predajom rukopisa redakciji časopisa Stanovništvo, autori se obavezuju na pridržavanje pravila utvrđenih uređivačkom politikom časopisa.
-
Odeljak Online First sadrži rukopise članaka koji su prihvaćeni za objavljivanje, ali se još nisu pojavili u određenom broju časopisa. U pitanju su članci recenzirani i uređeni prema uobičajenim standardima časopisa Stanovništvo i treba ih citirati pomoću njihovih DOI brojeva. Ovi rukopisi mogu biti izmenjeni nakon manjih tehničkih i jezičkih ispravki u procesu pripreme štampanog izdanja časopisa. Kada se konačna verzija članka dodeli određenom broju časopisa, njegova prva publikovana verzija se uklanja iz ovog odeljka.
-
Godišnje izlaze dve sveske časopisa Stanovništvo, u elektronskom (open access) i štampanom obliku.eISSN: 2217-3986 | ISSN: 0038-982X
- Svi članci objavljeni pre 25. septembra 2024. godine licencirani su pod licencom Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 (CC BY-NC 4.0). Počevši od 25. septembra 2024. godine, svi članci će biti licencirani pod permisivnijom licencom Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0).
- Svi članci imaju DOI i indeksirani su u CrossRef bazi podataka.
- Postupak predaje rukopisa, recenzija i objavljivanje radova su besplatni.
- Izdavanje časopisa finansijski pomaže Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije.
- Časopis pokrivaju sledeći servisi: CEEOL, CNKI, CrossRef, DOAJ, doiSerbia, EBSCO, ERIH PLUS, SCImago (SJR) i Scopus.
- Digitalne kopije časopisa arhivira Narodna biblioteka Srbije i PKP Preservation Network.
Crtice o istorijatu:
-
Stanovništvo je 1963. godine pokrenuo Centar za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka, što ga čini jednim od najstarijih demografskih časopisa, a najstarijim na Balkanu. Od 1990. godine, suizdavač je Društvo demografa Srbije.
-
Inicijator i prvi urednik je bio akademik Miloš Macura, nekadašnji direktor Odeljenja za stanovništvo Ujedinjenih nacija (1966-1972).
- Potonji urednici bili su: Dušan Breznik, Goran Penev, Miladin Kovačević, Mirjana Rašević i Vladimir Nikitović. Od decembra 2024. glavni urednik je Ivan Marinković.
- Ugledu i značaju časopisa su, svojim radovima, doprineli i demografi širom sveta, uključujući i najpoznatije istraživače iz oblasti nauke o stanovništvu, kao što su: Frank Lorimer, Eugene Hammel, Edward Rosset, Massimo Livi-Bacci, Zdenek Pavlik, Robert Cliquet, Jean-Paul Sardon, Alain Parant i drugi.