Šta nas stvarno razdvaja? Istraživanje stavova mladih u gradovima Niš, Kikinda i Bor odnosno Priština, Peć i Prizren

Glavni sadržaj članka

Goran Bašić

Apstrakt

Uspostavljanje sigurnosti na zapadnom Balkanu zavisi i od međusobnih društvenih odnosa i veza balkanskih naroda. Posebno osetljivi su odnosi Srba i albanskog stanovništva sa Kosova koji su opterećeni istorijskim, političkim i drugim razlozima koji utiču na vrednosne stavove generacija koje nisu živele u zajedničkom socijalnom okruženju. Na stavove mladih opterećujuće deluju i javne politike kojima se održavaju međusobne predrasude. U radu se na osnovu empirijskog istraživanja, sprovedenog na reprezen-tativnom uzorku, ispituje gde su opšta i pojedinačna uporišta prevazilaženja nera-zumevanja i nagoveštavaju se elementi javne politike koja bi trebalo da doprinese stabilnosti međuetničkih odnosa i stabilizaciji regionalne bezbednosti.


Empirijsko istraživanje na osnovu kojeg je rad napisan ukazuje na to da među mladima do 25 godina sa oba područja postoji veliki stepen saglasnosti o tome da je uspostavljanje saradnje opterećeno predrasudama, događajima iz prošlosti, stavovima koje stiču u primarnim društvenim grupama, ali i stavovima koje formiraju tokom obrazovanja i putem medija. Istovremeno, mogućnosti uticaja na društvene i političke promene nisu velike, a mladi i nemaju želju da preduzmu konkretne građanske ili političke inicijative.


Izvesnu perspektivu saradnje mladi vide u evropskoj konstelaciji i kvalitetnom obrazovanju. Međutim, mladi na obe strane nisu otvoreni za intenzivnije međusobne susrete – većina niti bi rado ugostila vršnjake iz druge zajednice, a ne bi se ni odazvala njihovom pozivu da ih ugoste. Nisu zainteresovani za međusobne kulturne veze, ali smatraju da treba obezbediti poštovanje ljudskih prava i spremni su za toleranciju i prihvatanje različitosti.

Preuzimanja

Podaci o preuzimanju još uvek nisu dostupni.

Detalji članka

Kako citirati
Bašić, G. (2014). Šta nas stvarno razdvaja? Istraživanje stavova mladih u gradovima Niš, Kikinda i Bor odnosno Priština, Peć i Prizren. Stanovništvo, 52(1), 17–35. https://doi.org/10.2298/STNV1401017B
Broj časopisa
Sekcija
Članci

Reference

BUCKLEY, M. & CUMMINGS, S. (2001). Kosovo Perception of War and its Aftermath (London: Bloomsbury Academic).

HONDUS, P. (2007). "Mogu li Srbi i Albanci živeti zajedno?". Bezbednost Zapadnog Balkana, 4/2007.

JANJIĆ, D. (2007). "Kosovo: politika i život u paralelnim svetovima". U M. Rašević, Z. Mršević (ur.) Pomeramo granice (Beograd: Institut društvenih nauka).

KAS (2013). Kosovo Population Projection 2011-2061. (Pristina: Kosovo Agency of Statistics).

KUPCHAN, C. (2005). "Independence for Kosovo Yielding to Balkan Reality". Foreign Affairs, Vol. 84, No. 6.

LUTOVAC, Z. (1994). "Međuetnički odnosi na Kosovu i Metohiji". Međunarodni problemi, vol. 46, br. 1.

MITROVIĆ, LJ., D. ZAHARIJEVSKA (2008). "Nacije na Balkanu između modernizacije i retradicionalizacije". Sociološki godišnjak, br. 3.

PESMAZOGLU, S. (2005). Kosovo: dvostruka hibris Nadzor i kazna. (Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva).

POPADIĆ, D. (2010). "Put iz bratstva i jedinstva – etnička distanca građana Srbije". U S. Mihajlović (ur.) Kako građani Srbije vide tranziciju. (Beograd: FES).

RZS (2012). Popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Republici Srbiji - Nacionalna pripadnost, podaci po opštinama i gradovima. Knjiga 1. (Beograd: Republički zavod za statistiku Srbije).