Maltusova teorija o stanovništvu kao osnov za kritiku intervencionističke države

Glavni sadržaj članka

Marko Dokić

Apstrakt

Polazeći od ideoloških rasprava koje se tiču granice sfere delanja državne vlasti, (ne)opravdanosti državne intervencije, zaštite individualne slobode i pitanja uloge države uopšte, u radu se analizira Maltusova teorija o stanovništvu. Iznosi se teza da teorija o stanovništvu vodi Maltusa ka ideji minimalne države i da predstavlja osnov za kritiku državnog intervencionizma i paternalističke uloge države. U tom kontekstu, ispituju se osnovni postulati Maltusove teorije o stanovništvu, analiziraju se pozitivna i preventivna ograničenja rasta stanovništva, kao i osnovni nedostaci Maltusove teorije – posebno zanemarivanje tehničkog napretka. Poseban deo posvećen je Maltusovoj kritici zakona o sirotinji koji, po njemu, prouzrokuju opšte zlo. Maltus je tvrdio da veće plate ne popravljaju položaj siromašnih, već da remete ravnotežu između broja stanovnika i količine hrane. Čim dođe do povećanja plata dolazi do većeg broja nepromišljenih brakova, većeg broja dece nego što može da se izdržava, manjka hrane i veće nezaposlenosti. Time se potvrđuje početna teza da teorija o stanovništvu vodi Maltusa ka minimalnoj državi i pruža osnov za kritiku državnog intervencionizma. Na kraju, ispituju se značaj Maltusove misli i teorija minimalne države, i zaključuje da ona nije vrednosno neutralna i da je jedina minimalna država koja može da postoji liberalna minimalna država, te da toj tradiciji u okviru liberalne misli pripada i Tomas Robert Maltus.

Preuzimanja

Podaci o preuzimanju još uvek nisu dostupni.

Detalji članka

Kako citirati
Dokić, M. (2014). Maltusova teorija o stanovništvu kao osnov za kritiku intervencionističke države. Stanovništvo, 52(1), 1–16. https://doi.org/10.2298/STNV1401001D
Broj časopisa
Sekcija
Članci

Reference

BLAUG, M. (1985). Economic Theory in Retrospect (Cambridge: Cambridge University Press), http://digamo.free.fr/blaug62.pdf.

BRODEL, F. (2008). Materijalna civilizacija: ekonomija i kapitalizam, knj. III (Novi Sad i Podgorica: Službeni list SRJ – Stylos – CID).

ĐURĐEV, B. (1998). "Dva veka Maltusa", Stanovništvo, vol. 36, br. 1-2.

HOLLANDER, S. (1997). The Economics of Thomas Robert Malthus (Toronto: The University of Toronto Press).

LOK, DŽ. (2002). Dve rasprave o vladi (Beograd: Utopija).

MALTHUS, T. R., (2007). An Essay on the Principle of Population (New York: Dover Publications).

MAROŠEVIĆ, T. (1974). "Malthusova teorija i neomaltuzijanci u svijetlu zna-nosti i vjere", Obnovljeni život, vol. 29, br. 1. http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=88160

PERI, M. (2000). Intelektualna istorija Evrope (Beograd: CLIO).

RIKARDO, D. (2012). O principima političke ekonomije i oporezivanja (Beograd: Službeni glasnik).

SPENCER, H. (1910). Social Statics: Abriged and Revised (London: Watts).

SPENCER, H. (1978). The Principles of Ethics, vol. II (Indianapolis: Liberty Fund).