Retrospektivna analiza perinatalnog mortaliteta u Beogradu 1996. godine
Glavni sadržaj članka
Apstrakt
Postavljenim hipotezama i iznetim rezultatima statističke analize pokušalo se odgovoriti na pitanje što još može da se učini u našoj zemlji, posebno u zdravstvenom sektoru na smanjenju perinatalnog mortaliteta, kako bi se dostigao nivo koji već imaju razvijene zemlje severozapadne Evrope.
Na osnovu podataka zvanične statistike, u Beogradu je i dalje nedovoljna saradnja izmedju službi u istoj zdravstvenoj ustanovi, kao i izmedju pojedinih nivoa zdravstvene zaštite, bez odgovarajućeg prenosa informacija o porodilji, odnosno novorodjenčetu (trudnička knjižica). Prisutna je neujednačenost u stepenu opremljenosti i nedovoljno korišćenje genetskih savetovališta. Oko 62% trudnica se prvi put javlja u savetovalište za trudnice u prvom trimestru, što je nedovoljno. Trebalo bi postići ujednačavanje primene doktrinarnih stavova, posebno u dijagnostici riziko-faktora i obezbedjenje odgovarajuće medicinske dokumentacije za prenos informacija o toku trudnoće, porodjaju i stanju novorodjenčeta. U okviru toga neophodno je ubuduće kontinuirano stručno usavršavanje zdravstvenih radnika, a u organizaciji referentne ustanove.
Rezultati istraživanja bioloških varijabli porodilja, kao što je prosečna starost, paritet, abortus i oboljenje u njenoj reproduktivnoj istoriji, kao i najčešće komplikacije u toku porodjaja, pokazali su da nema značajnijeg odstupanja što se tiče ovog faktora rizika unutar kontrolne i rizične grupe. Navedeni podaci pokazali su da je u rizičnoj grupi bilo nešto više prvorotki, što može predstavljati povećani faktor rizika za ishod porodjaja, dok je drugorotki bilo za gotovo isti procenat manje nego u kontrolnoj grupi. Sa druge strane, u uzorku je bilo manje žena koje su prethodno imale abortus.
Biološke varijable novorodjenčadi pokazale su da je u rizičnoj grupi od ukupno umrle odojčadi 41,6% je mrtvorodjeno, a 57,3% je umrlo tokom prve nedelje, odnosno 22,6% tokom prvog dana života. Odnos polova bio je gotovo identičan: 44,8% umrle odojčadi je muškog pola, 44,4% ženskog. U prvih dvadeset četiri časa, odnosno u prvih pet časova po rodjenju, bio je veći mortalitet muške odojčadi i to za oko 10%. Mortalitet ženske odojčadi veći je u drugom danu života i to za oko 7% od mortaliteta muške odojčadi iste starosti.
Već po prijemu u porodilište, kod ovih porodjaja zabeleženo je normalno stanje ploda samo u trećini slučajeva, dok je kod dve trećine ili već nastupila smrt ili je bila prisutna patnja ploda. Pre termina rodjeno je čak 198 ili 71% odojčadi. Nije zabeležen nijedan porodjaj posle termina. Kod 3,9% odojčadi izmerena je težina do 499 g, čak 29,4% imalo je izuzetno malu težinu (500-999 g), a još 20,8% malu težinu pri rodjenju (1000-1499 g). U 19,4% slučajeva bila je u pitanju potpuna nezrelost ploda, dok je u 60,6% slučajeva porodjaj nastupio u starosti 28-36 gestacijskih nedelja.
Već u prvom minutu po rodjenju život je bio ugrožen kod preko 60% živorodjene dece (nizak apgar scor). Preko polovine odojčadi koja su dobila ocenu jedan ili dva u prvom minutu po rodjenju, umrla su u toku prva sedamdeset dva sata života. Najkritičniji su bili prvih pet sati po rodjenju, kao i drugi dan života.
Poznavanje uzroka seminatalne smrtnosti u Beogradu predstavlja, takodje, osnov za dalje programiranje zdravstvene zaštite majke i deteta na nivou grada. Dominantan uzrok mortaliteta je teška asfiksija (60%). U 13,8% slučajeva uzrok smrti je registrovan kao neoznačeni ili nepoznat, tako da je na drugom mestu po intenzitetu prisutan respiratorni distres (6,9%).
Kod seminatalnog mortaliteta višestruki porodjaji bili su prisutni u 26,9% slučajeva. Većina porodjaja završena je "normalnim" položajem ploda dok je 15,1% porodjaja bilo karlično, a 17,3% ih je završeno nekom od tehnika porodiljske operacije.
Preuzimanja
Detalji članka
Centar za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka
Reference
BEHN H., (1991). "Analytical Framework and Methodology", Child Mortality in Developing Countries, (New York: United Nations).
CRAMER C. J., (1987). "Social Factors and Infant Mortality: Identifying High-Risk Groups and Proximate Causes", Demography (Alexandria, Virginia), 24(3), pp. 299-322.
GZZZ (1986). Analiza stanja u zdravstvenoj zaštiti trudnih žena sa predlogom mera zaštite (Beograd: Gradski zavod za zaštitu zdravlja).
GZZZ (1997). Statistički prikaz zdravstvene delatnosti u Beogradu za 1996. godinu (Beograd: Gradski zavod za zaštitu zdravlja).
GZZZ (1997). Informacija o porodjajima obavljenim u Beogradu u 1996. godini na osnovu podataka dobijenih iz individualnih izveštaja o "Prijavi porodjaja" (Beograd: Gradski zavod za zaštitu zdravlja).
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije (1997). Stručno-metodološko uputstvo za sprovodjenje Uredbe o zdravstvenoj zaštiti žena, dece, školske dece i studenata (Beograd: Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije).
JANEV A., (1983). Perinatalna dečja smrtnost: analiza faktora rizika, doktorska disertacija (Beograd).
MILANKOVIĆ J., (1999). Mortalitet odojčadi u SR Jugoslaviji u periodu 1950-1996. sa posebnim osvrtom na perinatalni mortalitet, magistarska teza (Beograd).
SOKAL-JOVANOVIĆ, LJ., (1988). Kvalitet antenatalne zaštite trudnih žena-ishod kao mera kvaliteta, doktorska disertacija (Beograd).
SOKAL-JOVANOVIĆ LJ. i N. ZATEZALO, (1986). "Savremena shvatanja o niskoj telesnoj masi na rodjenju kao faktoru rizika i putevi prevencije", Zdravstvena zaštita, broj 12/86 (Beograd).
STICKLE G. & MA.P., (1977)."Some Social and Medical Correlates of Pregnancy Outcome", Sm. J. Obstet. Gynecol., 127(2):162-166.
UNICEF, WHO, UNFPA (1997). Guidelines for Monitoring the Availability and Use of Obstetric Services, (New York).
WHO (1994). Indicators to Monitor Maternal Health Goals, Report of a Technical Working Group, (Geneva: World Health Organization).
* * * (1988). Zbornik sažetaka II kongresa pedijatara Jugoslavije, (Novi Sad: Udruženje pedijatara Jugoslavije).
* * * (1996). "7.6 Million Perinatal Deaths", TGC'S Health Archives, June/96.