Retrospektivna analiza perinatalnog mortaliteta u Beogradu 1996. godine

Glavni sadržaj članka

Jasna Milanković

Apstrakt

Postavljenim hipotezama i iznetim rezultatima statističke analize pokušalo se odgovoriti na pitanje što još može da se učini u našoj zemlji, posebno u zdravstvenom sektoru na smanjenju perinatalnog mortaliteta, kako bi se dostigao nivo koji već imaju razvijene zemlje severozapadne Evrope.


Na osnovu podataka zvanične statistike, u Beogradu je i dalje nedovoljna saradnja izmedju službi u istoj zdravstvenoj ustanovi, kao i izmedju pojedinih nivoa zdravstvene zaštite, bez odgovarajućeg prenosa informacija o porodilji, odnosno novorodjenčetu (trudnička knjižica). Prisutna je neujednačenost u stepenu opremljenosti i nedovoljno korišćenje genetskih savetovališta. Oko 62% trudnica se prvi put javlja u savetovalište za trudnice u prvom trimestru, što je nedovoljno. Trebalo bi postići ujednačavanje primene doktrinarnih stavova, posebno u dijagnostici riziko-faktora i obezbedjenje odgovarajuće medicinske dokumentacije za prenos informacija o toku trudnoće, porodjaju i stanju novorodjenčeta. U okviru toga neophodno je ubuduće kontinuirano stručno usavršavanje zdravstvenih radnika, a u organizaciji referentne ustanove.


Rezultati istraživanja bioloških varijabli porodilja, kao što je prosečna starost, paritet, abortus i oboljenje u njenoj reproduktivnoj istoriji, kao i najčešće komplikacije u toku porodjaja, pokazali su da nema značajnijeg odstupanja što se tiče ovog faktora rizika unutar kontrolne i rizične grupe. Navedeni podaci pokazali su da je u rizičnoj grupi bilo nešto više prvorotki, što može predstavljati povećani faktor rizika za ishod porodjaja, dok je drugorotki bilo za gotovo isti procenat manje nego u kontrolnoj grupi. Sa druge strane, u uzorku je bilo manje žena koje su prethodno imale abortus.


Biološke varijable novorodjenčadi pokazale su da je u rizičnoj grupi od ukupno umrle odojčadi 41,6% je mrtvorodjeno, a 57,3% je umrlo tokom prve nedelje, odnosno 22,6% tokom prvog dana života. Odnos polova bio je gotovo identičan: 44,8% umrle odojčadi je muškog pola, 44,4% ženskog. U prvih dvadeset četiri časa, odnosno u prvih pet časova po rodjenju, bio je veći mortalitet muške odojčadi i to za oko 10%. Mortalitet ženske odojčadi veći je u drugom danu života i to za oko 7% od mortaliteta muške odojčadi iste starosti.


Već po prijemu u porodilište, kod ovih porodjaja zabeleženo je normalno stanje ploda samo u trećini slučajeva, dok je kod dve trećine ili već nastupila smrt ili je bila prisutna patnja ploda. Pre termina rodjeno je čak 198 ili 71% odojčadi. Nije zabeležen nijedan porodjaj posle termina. Kod 3,9% odojčadi izmerena je težina do 499 g, čak 29,4% imalo je izuzetno malu težinu (500-999 g), a još 20,8% malu težinu pri rodjenju (1000-1499 g). U 19,4% slučajeva bila je u pitanju potpuna nezrelost ploda, dok je u 60,6% slučajeva porodjaj nastupio u starosti 28-36 gestacijskih nedelja.


Već u prvom minutu po rodjenju život je bio ugrožen kod preko 60% živorodjene dece (nizak apgar scor). Preko polovine odojčadi koja su dobila ocenu jedan ili dva u prvom minutu po rodjenju, umrla su u toku prva sedamdeset dva sata života. Najkritičniji su bili prvih pet sati po rodjenju, kao i drugi dan života.


Poznavanje uzroka seminatalne smrtnosti u Beogradu predstavlja, takodje, osnov za dalje programiranje zdravstvene zaštite majke i deteta na nivou grada. Dominantan uzrok mortaliteta je teška asfiksija (60%). U 13,8% slučajeva uzrok smrti je registrovan kao neoznačeni ili nepoznat, tako da je na drugom mestu po intenzitetu prisutan respiratorni distres (6,9%).


Kod seminatalnog mortaliteta višestruki porodjaji bili su prisutni u 26,9% slučajeva. Većina porodjaja završena je "normalnim" položajem ploda dok je 15,1% porodjaja bilo karlično, a 17,3% ih je završeno nekom od tehnika porodiljske operacije.

Preuzimanja

Podaci o preuzimanju još uvek nisu dostupni.

Detalji članka

Kako citirati
Milanković, J. (2000). Retrospektivna analiza perinatalnog mortaliteta u Beogradu 1996. godine. Stanovništvo, 38(1-4), 119–150. https://doi.org/10.2298/STNV0004119M
Sekcija
Članci

Reference

BEHN H., (1991). "Analytical Framework and Methodology", Child Mortality in Developing Countries, (New York: United Nations).

CRAMER C. J., (1987). "Social Factors and Infant Mortality: Identifying High-Risk Groups and Proximate Causes", Demography (Alexandria, Virginia), 24(3), pp. 299-322.

GZZZ (1986). Analiza stanja u zdravstvenoj zaštiti trudnih žena sa predlogom mera zaštite (Beograd: Gradski zavod za zaštitu zdravlja).

GZZZ (1997). Statistički prikaz zdravstvene delatnosti u Beogradu za 1996. godinu (Beograd: Gradski zavod za zaštitu zdravlja).

GZZZ (1997). Informacija o porodjajima obavljenim u Beogradu u 1996. godini na osnovu podataka dobijenih iz individualnih izveštaja o "Prijavi porodjaja" (Beograd: Gradski zavod za zaštitu zdravlja).

Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije (1997). Stručno-metodološko uputstvo za sprovodjenje Uredbe o zdravstvenoj zaštiti žena, dece, školske dece i studenata (Beograd: Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije).

JANEV A., (1983). Perinatalna dečja smrtnost: analiza faktora rizika, doktorska disertacija (Beograd).

MILANKOVIĆ J., (1999). Mortalitet odojčadi u SR Jugoslaviji u periodu 1950-1996. sa posebnim osvrtom na perinatalni mortalitet, magistarska teza (Beograd).

SOKAL-JOVANOVIĆ, LJ., (1988). Kvalitet antenatalne zaštite trudnih žena-ishod kao mera kvaliteta, doktorska disertacija (Beograd).

SOKAL-JOVANOVIĆ LJ. i N. ZATEZALO, (1986). "Savremena shvatanja o niskoj telesnoj masi na rodjenju kao faktoru rizika i putevi prevencije", Zdravstvena zaštita, broj 12/86 (Beograd).

STICKLE G. & MA.P., (1977)."Some Social and Medical Correlates of Pregnancy Outcome", Sm. J. Obstet. Gynecol., 127(2):162-166.

UNICEF, WHO, UNFPA (1997). Guidelines for Monitoring the Availability and Use of Obstetric Services, (New York).

WHO (1994). Indicators to Monitor Maternal Health Goals, Report of a Technical Working Group, (Geneva: World Health Organization).

* * * (1988). Zbornik sažetaka II kongresa pedijatara Jugoslavije, (Novi Sad: Udruženje pedijatara Jugoslavije).

* * * (1996). "7.6 Million Perinatal Deaths", TGC'S Health Archives, June/96.