Uloga lokalne samouprave u ostvarivanju sistema društvene brige o deci

Glavni sadržaj članka

Ana Gavrilović

Apstrakt

Lokalna samouprava, u savremenom značenju, nastala je u vremenu stvaranja moderne države, na prelasku od feudalizma u kapitalizam. U XIX i XX veku lokalna samouprava, pre svega u Evropi, postaje deo jedinstvenog sistema državne vlasti koji ima sledeće karakteristike: postojanje uže teritorije, organizacionu samostalnost lokalnih institucija, postojanje odredjene finansijske i normativne samostalnosti i pravo gradjana da u njoj slobodno biraju predstavničko telo ili da neposredno odlučuju o bitnim pitanjima od interesa za lokalnu zajednicu.


Razvoj lokalne samouprave u nas ima svoje korene još u vreme turske vladavine i to u postojanju kneževina, krajem XVIII veka. U modernom vremenu, Ustavom Republike Srbije iz 1990. godine uspostavljena je jednostepena lokalna samouprava i u okviru nje posebna rešenja za gradove. Opština je osnovna jedinica lokalne samouprave u Srbiji koja ima dve vrste nadležnosti: samoupravnu ili izvornu i prenetu ili decentralizovanu.


Sistem društvene brige o deci, kojim se ostvaruju odredjeni ciljevi socijalne i populacione politike države, poznaje dve vrste poslova koje lokalna samouprava može obavljati: izvorne i poverene. Izvorni poslovi odnose se na ustanove za decu - predškolske ustanove i dečja odmarališta nad kojima lokalna samouprava ima sva osnivačka prava. Povereni poslovi lokalne samouprave su odlučivanje, u prvom stepenu, o pravima gradjana koja imaju karakter prava od opšteg interesa. U vršenju svojih izvornih i poverenih poslova i ovlašćenja, lokalna samouprava uvažava Zakonom o društvenoj brizi o deci i podzakonskim aktima propisane norme i standarde za obavljanje delatnosti ustanova za decu i ostvarivanje prava gradjana.


Pored izvornih i poverenih poslova, lokalna samouprava ima pravo, prema Zakonu o društvenoj brizi o deci, da utvrdjuje i druga prava u sistemu društvene brige o deci, veći obim prava i povoljnije uslove za ostvarivanje prava, kao i druge oblike društvene brige o deci, ako za to obezbedi sredstva. Medjutim, ova postavka se teško ostvaruje, zbog nedostatka sredstava kao i odgovarajuće organizacije i kompetentnog stručnog rada.

Preuzimanja

Podaci o preuzimanju još uvek nisu dostupni.

Detalji članka

Kako citirati
Gavrilović, A. (2000). Uloga lokalne samouprave u ostvarivanju sistema društvene brige o deci. Stanovništvo, 38(1-4), 79–92. https://doi.org/10.2298/STNV0004079G
Sekcija
Članci

Reference

HALMI, A. (1989). Socijalni rad u lokalnoj zajednici (Zagreb: Biblioteka "Socijalna zaštita").

MARKOVIĆ, R. (1995). Ustavno pravo i političke institucije (Beograd: Službeni glasnik, sa p.o.).

SAVET EVROPE (1985). Evropska povelja o lokalnoj samoupravi (Strazbur).

USTAV REPUBLIKE SRBIJE (1992). (Beograd: Službeni glasnik sa p.o.).

USTAV SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE (1992). (Beograd: Službeni glasnik sa p.o.).

Zakon o društvenoj brizi o deci (1992/1994 i 1996). (Službeni glasnik RS), br. 49/92, 29/93, 53/93, 67/93, 28/94, 47/94 i 25/96.

Zakon o teritorijalnoj organizaciji i lokalnoj samoupravi (1991/1992 i 1994). (Službeni glasnik RS), br. 47/91, 79/92, 82/92 i 47/94.

*** (1982). Sociološki leksikon (Beograd: Savremena administracija).