Migracije u Evropi: zabrinutost povodom proširenja Evropske unije na istok
Glavni sadržaj članka
Apstrakt
Evropska unija suočena je danas sa najvećim proširenjem u svojoj istoriji: deset zemalja od kojih osam Srednje Evrope – tzv. tampon zona u prekomponovanju evropskog migracionog pejzaža - postaće članice Evropske Unije 2004. godine. I drugi kandidati se nadaju da će joj se priključiti tokom narednih godina. Sve istočno- i jugo-istočnoevropske zemlje, uključujući i one koje nisu kandidati, doživele su kraj bipolarnog sveta kao nadu u "povratak u Evropu".
Pomerajući svoje granice na istok, Evropska Unija, dok otvara vrata jednima, čini se da sve vise isključuje ove druge. Cilj da se ostvari Evropa "kao prostor slobode, bezbednosti i pravde", Unija uslovljava nužnošću da se "migracioni tokovi sto bolje kontrolisu". Perspektiva slobodnog kretanja na koje bi imali pravo pripadnici zemalja koje ulaze u Uniju neizostavno povlači za sobom i bojazni: tako zemlje članice EU "strepe" zbog posledica koje bi proširenje moglo da ima na imigracione tokove iz zemalja srednje i istočne Evrope ili prolaze kroz njih. Percepcija migranata kao ugrožavajućeg faktora inspirisala i uslove nametnute od strane Unije državama kandidatima u pogledu migracionih pitanja i koji se svode uglavnom na "zastitu" njenih novih istočnih granica.
Međutim, za buduće članice Evropske Unije, obezbeđenje hiljada kilometara njihovih istočnih granica, donosi sobom priličan broj drugih problema. Naime, te zemlje strepe od posledica restriktivnih mera koje moraju da uvedu: kako za mnogobrojne ekonomske i porodične veze koje su uspostavljene i održavane jos tokom perioda socijalizma, tako i za saradnju skorijeg datuma sa susedima koji nisu kandidati za ulazak u Uniju.
Izazov proširenja EU je dakle veoma različit kad se radi o sadasnjim članicama, o kandidatima koji treba da joj se uskoro priključe ili onima koji su zasad isključeni iz procesa. Bojazni koje nisu uvek osnovane. Tako, posledice proširenja za koje se verovalo da će destabilizovati Uniju zbog potencijalno velikih migracionih kretanja, izgleda da će u većoj meri biti destabilizujuće za nove članice EU, naročito što se tiče njihovih odnosa sa susedima isključenim iz proširenja.
Preuzimanja
Detalji članka
Centar za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka