Dugotrajna nega starih u Srbiji – stanje, politike i dileme

Glavni sadržaj članka

Gordana Matković

Apstrakt

Obezbeđenje dugotrajne nege za sve veći broj starih, u uslovima očekivanog produženja života, i to ne samo u dobrom zdravlju već i sa invaliditetom, svakako je jedno od pitanja sa kojim će Srbija morati da se suoči u kontekstu sve izraženijeg starenja stanovništva i promenjenih porodičnih modela. Elementi državnog sistema za dugotrajnu negu u Srbiji su novčane naknade, naknada i dodatak za negu i pomoć drugog lica, i nenovčane, prvenstveno u vidu obezbeđenja institucionalnog smeštaja i usluga u zajednici. Zdravstvene usluge dugotrajne nege su tek u procesu uspostavljanja, osim kućnog lečenja u Beogradu. Uz pretpostavku da svi stari primaju samo jednu vrstu naknada, ukupan broj korisnika bi iznosio približno 90.000 ili preko 7% starijih od 65 godina u Srbiji. Pod uslovom savršene targetiranosti, naknadama i uslugama bi bile zadovoljene potrebe samo najugroženijih starih lica.


Rashodi države za dugotrajnu negu se veoma grubo mogu proceniti na 0,55% BDP, od čega najviše na novčane naknade (0,37%). Ovi su rashodi značajno niži nego u EU, gde su 2004. godine u proseku iznosili 0,9% BDPa.


Odgovor države na potrebe starih za dugotrajnom negom koji je do sada uspostavljen svakako je nesistematičan i nesistemski. Povezanost između pojedinih segmenata koji se mogu smatrati elementima sistema dugotrajne nege nije uspostavljena, a nije ni dovoljno istražena. Posebno se kao otvorena nameću pitanja adekvatnosti novčanih naknada i njihova povezanost sa uslugama, pospešivanja daljeg razvoja usluga u zajednici i suočavanje sa jazom između potreba i mogućnosti.

Preuzimanja

Podaci o preuzimanju još uvek nisu dostupni.

Detalji članka

Kako citirati
Matković, G. (2012). Dugotrajna nega starih u Srbiji – stanje, politike i dileme. Stanovništvo, 50(1), 1–18. https://doi.org/10.2298/STNV1201001M
Broj časopisa
Sekcija
Članci

Reference

AMITY (2007). Informator o organizacijama civilnog društva koje rade sa starima/za stare (Beograd: Amity).

ANTIĆ, A., V. KOVAČEVIĆ (2010). Promovisanje i osnaživanje partnerstva između centralne i lokalnih vlasti u planiranju i pripremi politika za socijalnu inkluziju. Izveštaj za tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Interni dokument (Beograd).

DAVEY, K. (2006). Finansiranje zdravstvene zaštite. Ka reformi javnog zdravstva u Srbij. (Beograd: Local Goverment and Public Services Reform Initiative, Fond za otvoreno društvo – Srbija).

DfID SOCIAL POLICY TEAM (2005). Strategija razvoja socijalne zaštite - ključna pitanja finansiranja. (Beograd: DfID).

EUROPEAN COMMISSION (2008). Long-term care in the European Union (Brussel).

GAJIĆ-STEVANOVIĆ, M., S. DIMITRIJEVIĆ, A. VUKŠA (2009). Zdravstveni sistem i potrošnja u Srbiji od 2004 do 2008. (Beograd: Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut").

MATKOVIĆ, G. (2006). Decentralizacija socijalne zaštite u Srbiji (Beograd: CLDS).

MATKOVIĆ, G. (2009). "Dnevni boravak kao pravo i usluga u sistemu socijalne zaštite", Stanovništvo, br. 1, 69-88.

PENEV, G. (2006). Struktura stanovništva po polu i starosti, u: Goran Penev (ur.) Stanovništvo i domaćinstva Srbije prema popisu 2002. godine. (Beograd: Republički zavod za statistiku, Institut društvenih nauka – Centar za demografska istraživanja, Društvo demografa Srbije).

RZSZ (2011). Analiza izveštaja o radu centara za socijalni rad (Beograd: Republički zavod za socijalnu zaštitu).

RZS (2009). Procene stanovništva Srbije po tipu naselja i opštinama, 2003-2007. (Beograd: Republički zavod za statistiku)

RZS (2010). Statistički godišnjak Srbije (Beograd: Republički zavod za statistiku).

REPUBLIKA SRBIJA (2007). Istraživanje zdravlja stanovnika Republike Srbije (Beograd: Ministarstvo zdravlja Republike Srbije).

REPUBLIKA SRBIJA (2010). Prvi nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju (Beograd: Vlada Republike Srbije).

SATARIĆ, N. (2008). Kako organizacije civilnog društva u Srbiji doprinose razvoju vaninstitucionalne zaštite starijih (Beograd: Amity).

SATARIĆ, N., M. RAŠEVIĆ (2007). Vaninstitucionalna zaštita starih ljudi u Srbiji – jaz između potreba i mogućnosti (Beograd: Amity).

VLADA REPUBLIKE SRBIJE (2006). Nacionalna startegija o starenju 2006-2015.

VLADA REPUBLIKE SRBIJE (2009). Strategija palijativnog zbrinjavanja.

VLADA REPUBLIKE SRBIJE (2005). Strategija razvoja socijalne zaštie.

VULETIĆ, V. (2009). Rasprostranjenost oblika socijalne pomoći u Srbiji. Interni dokument, UNDP, MRSP.

WORLD BANK (2007). From Red to Graz (Washington D.C.: World Bank).